Halit Tomakin Kimdir? Halit Tomakin Twitter’da Ne Dedi, Görevden Neden Alındı?

Halit Tomakin siyaset gündeminin öne çıkan isimlerinden bir tanesi oldu. Yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla adından sıkça söz ettiren Tomakin hakkında yapılan araştırmalar hız kazandı. 14 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine odaklandığımız bu günlerde Ak Parti’nin Ordu listesinde Halit Tomakin’in yer almaması dikkat çekti. Peki Halit Tomakin kimdir, ne iş yapıyor? Halit Tomakin Twitter paylaşımında ne dedi? Halit Tomakin neden görevden alındı?

Detayları inceleyelim…

Tüm Türkiye, 14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan seçimlere odaklandı. Seçimlere sayılı günler kala siyasi partiler hazırladıkları aday listelerini YSK’ya iletti.

AK Parti’nin milletvekili aday listelerini beğenmeyen Halit Tomakin ise kısa sürede gündem oldu.

Halit Tomakin Kimdir?

1965 yılında dünyaya gelen Halit Tomakin Ordu’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu’da bitirdikten sonra Eğitim Fakültesinden mezun oldu. 14 yıl boyunca öğretmenlik ve idarecilik yapan Tomakin, kendi isteği ile öğretmenlikten istifa edip kendisini ticarete adadı. 

Ordu’nun Altınordu ilçesinde İnşaat-İmalat sektöründe faaliyet gösteren Halit Tomakin,  2002 yılında AKP kuruluşunda Merkez İlçe Teşkilatında görev aldı. 

Kariyerine, AKP Teşkilat Başkanlığı ve Siyasi Hukuki İşler Başkanlığı görevleriyle devam ettiren Tomakin. 2004 yılında Ordu Merkez İlçe Başkanı oldu.

2008 yılına kadar bu görevi sürdüren Halit Tomakin 2009 yılında Ordu İl Belediye Meclis üyesi seçildi.

AKP Ordu İl Başkanı Halit Tomakin, tek aday olduğu 7. Olağan İl Kongresinde yeniden il başkanı seçildi.

Halit Tomakin Görevden Neden Alındı?

AK Parti’nin 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nde geçerli olan Ordu milletvekili aday listesine yaptığı itirazla gündemi sarsan AKP Ordu İl Başkanı Halit Tomakin 11 Nisan 2023 tarihinde görevden alındı.

Halit Tomakin Twitter Paylaşımında Ne Dedi?

YSK’ya sunulan milletvekili aday listeleri kısa sürede kamuoyuyla paylaşıldı. AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin ise aday listelerini beğenmediğini açıklayan bir paylaşımda bulundu. Tomakin, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı etiketleyerek yaptığı paylaşımda kullandığı ‘Seçimde yaşayabileceğimiz riskleri üstlenmek istemiyorum. İstifanın eşiğindeyiz’ sözleri gündeme bomba gibi düştü.

 ‘Yüzyılın seçimine yaklaşık bir ay kaldı. Aday listelerimiz Genel Merkez tarafından ilan edildi ancak İl Başkanı olarak bulunduğum şehirde sorumluluğu üzerinde taşıyan birisi olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza ancak buradan seslenme şansım var çünkü sesimiz ulaştırılmıyor.

Ordu halkı aday listelerimize çok ciddi bir şekilde itiraz ediyor. Ordu’da yapılmış bunca işlerin üzerinden böyle bir aday listesi ile milletimizin karşısına çıkmanın, seçim günü akşamı Ordu ilimizde milletvekili seçimlerinde yaşayabileceğimiz riskleri açıkçası üstlenmek istemiyorum. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanım, sesimizi duymanızı ve geldiğimiz noktada istifanın eşiğinde olduğumuzu arz ediyor, takdir ve talimatlarınızı bekliyoruz.’

Halit Tomakin’in Yerine Kim Geldi?

AK Parti Teşkilat Başkanlığı konuya dair sosyal medyada paylaşım yaptı. Yapılan paylaşımda ”Ordu İl Başkanı görevden alınarak yerine Selman Altaş atanmıştır. Yeni görevlendirilen il başkanımıza başarılar diliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*