Popülizmin ipine sarılan CHP’nin gerçek yüzünü belediyeler ifşa ediyor

7’li koalisyonun cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer seçilirsem, deprem bölgesinde yapacağımız konutları hak sahiplerine bedava vereceğim…” deyince tartışmanın fitili ateşlendi.

DEPREMLERİN MALİYETİ 104 MİLYAR DOLAR

Başkan Erdoğan 14 milyon vatandaşın yaşadığı 11 ilde çok ciddi yıkıma ve can kaybına yol açan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki şiddetli depremin maliyetinin 104 milyar doları bulacağını söylemişti.

650 BİN KONUT TESLİM EDİLECEK

Erdoğan yapılacak deprem konutlarına ilişkin “1 yıl içinde 319 bin konut ve köy evi, toplamda 650 bin konutu yapacağız. Zemin etüdü başta olmak üzere hemen ihaleleri yapıp sözleşmeleri imzaladık, inşaat aşamasına geçtik. Bugüne kadar 40 bin 104 konutun ve 6232 köy evinin inşasına ilişkin ihale yaptık. Kahramanmaraş’ta 77 bin 57 afet konutu, 30 bin 310 köy evi inşa etmek için kolları sıvadık. Bu rakamlar halen süren tespit çalışmalarının sonuçlarına göre artabilecektir.” demişti.

MADEM BEDAVA KONUT VERECEKLERDİ İZMİR VE ANKARA’DA NEDEN UYGULAMADILAR?

Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin’in köşesine “Popülizmi İzmirliye sor” başlığıyla taşıdığı analizin ilgili bölümü şu şekilde;

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a canlı yayında spiker soruyor: CHP lideri Kılıçdaroğlu deprem bölgesinde vatandaşa bedava konut vereceklerini söylüyor. Ne diyorsunuz?

Bakan Kurum soruya bir soruyla karşılık veriyor ve popülizmin ipine sarılan muhalefetin gerçek yüzünü belediyeler üzerinden ifşa ediyor: İzmir’de deprem oldu. Neden CHP’li belediye bedava konut yapıp depremzedeye vermedi? İstanbul’da 5 yılda 100 bin konut dönüştüreceklerdi. Neden yapmadılar? Ankara’da sosyal konut işinde neden hiçbir adım atmıyorlar? Ellerinden tutan mı var?

Mart 2023 itibarıyla 5 bin 61 konut ve 357 iş yerinden 2 bin 245 konut ve 297 iş yeri hak sahiplerine teslim edildi. 2 bin 357 konut ve 35 iş yerinin inşaatı tamamlandı, abonelik ve iskân işlemlerine devam ediliyor. 459 konut ve 25 iş yerinin inşaatı da sürüyor.

Devlet tüm bu işleri 2 yıl 4 ay içinde gerçekleştirdi. Peki, devasa bir bütçeye sahip Büyükşehir Belediyesi ne yaptı? Onlar da boş durmadı elbette… 224 aileyi mülkiyeti kendisine ait Uzundere’deki TOKİ konutlarına yerleştirdi. Depremzedeler yeni konutları tamamlanana kadar başlarını sokacakları bir yuva buldukları için sevinçliydi. Ama bu sevinç uzun sürmedi.

İYİ PARTİ BİLE CHP’YE İNANMADI

Bu arada CHP’nin ittifak ortağı İyi Parti’nin ekonomi kurmayı bedava konut vaadi için “Evlerin maliyetini uzun vadeye yayarak vatandaştan toplayacağız” dedi. Yani CHP liderine inanmadıklarını onlar da ilan etmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir