Barclays: Borsalar çökmeden tahviller toparlanmaz

ABD tahvillerinde Çarşamba günü itibarıyla bir miktar toparlanma yaşansa da getirilerinde bu yıl başından bu yana gerçekleşen keskin yükseliş korunuyor.

Yatırımcıların borçlanma maliyetlerinin daha uzun süre yüksek kalacağı yönünde pozisyon almasıyla, tahvillerdeki düşüş son aylarda küresel piyasalarda şok dalgaları yarattı.

Barclays analistlerine göre küresel tahviller hisse senetlerinde kalıcı bir düşüş yaşanıp sabit getirili yatırım araçlarını cazip kılmadan değer kaybetmeye devam edecek.

Ajay Rajadhyaksha liderliğindeki analistlere göre ulaşıldığında devam edecek bir tahvil rallisini tetiklemeye yetecek kadar “sihirli” bir getiri düzeyi bulunmuyor.

Analistler, yayımladıkları notta, “Risk varlıkları önümüzdeki haftalarda keskin bir düşüş yaşarsa, kısa vadede tahvillerin ciddi anlamda toparlanacağı bir senaryo düşünebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

Barclays analistlerine göre ABD merkez bankasının, kendisini tahvillerde net satıcı haline getiren niceliksel sıkılaştırma programında gevşeme yapması pek mümkün görünmüyor.

Yabancı merkez bankalarının net alımlarının yavaşlaması nedeniyle tahvil talebinin zayıf olacağını belirten analistler, en büyük hazine tahvili yatırımcısı olan Japonların, Japonya Merkez Bankası’nın destekleyici politika duruşunda değişikliğe gitmesi durumunda getirilerin artacak olması nedeniyle yerel tahvilleri tercih edeceklerini öngördüler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir