Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum…İsrail medyasından kan donduran iddia: Siviller yapay zeka ile hedef alınıyor

09:30

İsrail medyasından kan donduran iddia: Siviller bilinçli olarak hedef alındı

İsrail merkezli +972 haber sitesi kan donduran bir iddia ortaya attı ve Tel Aviv yönetiminin Gazze’deki faaliyetlerinde ‘Habsora’ adlı yapay zeka uygulaması ile sivilleri kasıtlı olarak hedef aldığını öne sürdü.

+972 haber sitesi ve ‘Local Call’ tarafından ortak yapılan araştırma, söz konusu uygulamanın İsrail saldırılarında kilit bir rol oynadığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre İsrail 7 Ekim’den sonra gerçekleştirdiği saldırılarda sivil kayıplarla ilgili kısıtlamaları gevşetti. Habsora’ uygulamasının otomatik belirlediği hedefler sayesinde hangi saldırıda kaç sivilin yaşamını yitireceği her zaman biliniyordu.

Araştırmasını, İsrail istihbaratının mevcut ve eski mensupları ile yapılan görüşmelere, Filistinlilerin ifadelerine ve Gazze Şeridi’nden gelen belgelere dayandıran yayın organı sivillerin hedef alındığı hiçbir saldırının tesadüf olmadığını yazdı.

Araştırmaya göre İsrail sivilleri hedef alarak Hamas üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor.

 

09:14

Gazze’de can kaybı artıyor

Gazze Sağlık Bakanlığı geçici ateşkesin sona ermesinden bu yana İsrail saldırılarında yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

İsrail Savunma Kuvvetleri sözcüsü Jonathan Conricus ölümcül bombardımanlar sonrası yaptığı açıklamada “Şu anda yaptığımız şey, Gazze Şeridi’nin her yerindeki Hamas askeri hedeflerini vurmak.” derken, AFP Hamas’ın Gazze Şeridi’nin savunulması için talimat verdiğini yazdı.

08:45

Hamas’ın elinde hala 136 rehine var

İsrail Savunma Kuvvetleri’ne göre Gazze’de hâlâ en az 136 rehine tutuluyor. IDF sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, bunların 17’sinin kadın ve çocuklardan oluştuğunu söyledi.

08:08

İsrail-Lübnan sınırında tansiyon yükseldi

Hizbullah, dün gece geç saatlerde İsrail askeri mevzilerine beş saldırı düzenlediğini açıkladı. İsrail, Hizbullah’a Lübnan sınır köylerini bombalayarak karşılık verdi.

07:30

BM raportörü: Gazze’deki nüfus daha fazla bombardımana dayanamaz

Birleşmiş Milletler’in İşgal Altındaki Filistin Toprakları Özel Raportörü Francesca Albanese, BBC’ye verdiği demeçte ateşkesin sona ermesinin “ciddi bir hata” olduğunu söyledi.

Albanese, “Gazze’deki insanların içinde bulunduğu insani felaket göz önüne alındığında bu sorumsuzluktur” dedi ve ekledi:

“Gazze’deki nüfus daha fazla şiddete, daha fazla bombalamaya dayanamaz.”

07:00

“İsrail yardım tırlarının geçişine izin verecek”

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Gazze Şeridi’nde sona eren insani aranın ardından açıklamalarda bulundu. Kirby, ABD’nin ısrarı üzerine İsrail’in insani yardım tırlarının Gazze Şeridi’ne geçişine izin vereceğini belirtirken, insani arada bölgeye giren kamyon sayısına oranla bu sayının azalacağını söyledi.

Canlı Anlatım Özeti

İsrail medyasından kan donduran iddia: Siviller bilinçli olarak hedef alındı
Gazze’de can kaybı artıyor
Hamas’ın elinde hala 136 rehine var
İsrail-Lübnan sınırında tansiyon yükseldi
BM raportörü: Gazze’deki nüfus daha fazla bombardımana dayanamaz
“İsrail yardım tırlarının geçişine izin verecek”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir